t. +48 794 204 115 | e. kontakt@sfworkout.pl

Social media:

ASHWAGANDHA – Witamina ospała bądź żeń szeń indyjski, pod tą nazwą znajdziemy bohatera dzisiejszego artykułu. Największą popularnością cieszy się w Indiach, Nepalu, Chinach oraz Jemenie, a jej zastosowanie sięga ładnych pare lat (ok. 3000). Ashwagandha jest ziołem należącym do grupy adaptogenów oznacza to, że jej zadaniem jest adaptacja organizmu do warunków stresogennych. Jednymi z składników aktywnych żeń szenia indyjskiego są witanolidy oraz alkaloidy.

Według źródeł żeń szeń indyjski:
  1. Jest obiecującym składnikiem pod względem leczenia choroby Alzheimera.
  2. Poprawia parametry biochemiczne w chorobie Parkinsona (jest zależne od dawki).
  3. Wspiera leczenie niepłodności.
  4. Stosowanie Ashawagandhy może być pomocnym dodatkiem do SSRI w leczeniu pacjentów z zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi.
  5. Badania sugerują pozytywny wpływ ashwagandhy w leczeniu chorób związanych z stanami zapalnymi w organizmie.
  6. Poprawia jakość i czas snu.
  7. Zwiększa siłę mięśni – „Zauważono, że u pacjentów z suplementowanym Ashwagandha poziom uszkodzenia miocytów mięśni wywołanego wysiłkiem fizycznym był znacznie niższy niż w grupie placebo, na co wskazuje stabilizacja poziomu kinazy kreatynowej w osoczu. Ponadto w grupie leczonej odnotowano znaczny wzrost poziomu testosteronu i znaczny spadek tkanki tłuszczowe.”

 

Najpopularniejsza jest forma w kapsułkach, natomiast możemy ją znaleźć rownież w proszku bądź herbacie z ashwagandhą. Przed użyciem najlepiej zapoznać się z ulotką firmy danego suplementu. Nie zaleca się spożywać ashwagandhy dłużej niż 3 miesiące. Wszystkie interakcje z lekami należy uzgodnić z lekarzem. 

Literatura:

  1. Mikulska, P. ; Malinowska, M. ; Ignacyk, M. ; Szustowski, P. ; Nowak, J. ; Pesta, K. ; Szeląg, M. ; Szklany, D. ; Judasz, E. ; Kaczmarek, G.; i in. Ashwagandha (Withania somnifera) – Aktualne badania nad działaniami promującymi zdrowie: przegląd narracji. Farmacja 2023, 15, 1057.
  2. Magdalena Łyszczek „Suplementy od A do Z” 
  3. Łukaszewicz, B. (2023, January 15). Ashwagandha (Withania somnifera) – Blog zielarski Plantago. Blog Zielarski.